Praktycznie wszyscy, co jakiś czas chorujemy bądź ulegamy wypadkom. Jednak należy przyznać, że poszczególne schorzenia lub urazy nie są sobie równe. Jednymi z najpoważniejszych prawie zawsze są te dotyczące obrębu czaszki oraz kręgosłupa. Niestety, ochrona kręgosłupa jest dość trudna. Poza tym, że jego mechaniczne uszkodzenie może skutkować paraliżem bądź innymi, bardzo poważnymi konsekwencjami, to grożą mu również dolegliwości spowodowane nieprawidłowym trybem życia.
Wszelkiego rodzaju skrzywienia mogą być wadą wrodzoną, lecz bywa i tak, że są wynikiem naszego lekceważenia. Długotrwałe przebywanie w złej pozycji lub nadmierne obciążenie jego jednej strony, na przykład ze względu na noszenie torebki czy plecaka może powodować poważne dysfunkcje. Najczęściej występujące skrzywienia kręgosłupa to skolioza, kifoza i lordoza. Pierwsza z nich polega na tym, że kości, które składają się na kręgosłup mają tendencję do przechylania się w bok. Kifoza to skrzywienie w tył, a lordoza - do przodu. Wszystkie rodzaje skrzywień mogą powodować poważne deformacje mające wpływ na komfort funkcjonowania. Brak leczenia i zaniedbanie może doprowadzić do widocznego zniekształcenia sylwetki i przewlekłego bólu pojawiającego się przy przyjmowaniu niemal każdej pozycji ciała.
Leczenie skrzywienia kręgosłupa opiera się głównie na aktywności ruchowej. W wielu przypadkach niezbędna jest rehabilitacja. Jej podstawowymi elementami są samodzielne ćwiczenia dobierane przez ortopedę, a także masaże. Jeśli chodzi o masaż, to z reguły powinien go wykonywać fizjoterapeuta posiadający dogłębną wiedzę na temat tego, w którym miejscu i w jaki sposób należy naciskać konkretne partie ciała, by przynieść pacjentowi ulgę i stymulować jego kości do prawidłowego ułożenia. Jednak amatorskie masaże również bywają pomocne, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej lekarz lub rehabilitant wytłumaczą nam, w jaki sposób należy je przeprowadzać.