Choć sama nazwa ekstrakcja zęba brzmi dość enigmatycznie i w pewnym stopniu nawet ładnie, to kryje pod sobą prozaiczne usuwanie zęba z zębodołu. Stomatolog używa do tego najczęściej kleszczy lub dźwigni i można z całą stanowczością uznać ekstrakcję za zabieg o charakterze chirurgicznym. Taki zabieg powinien wykonać dentysta, którego znamy, i któremu ufamy. Pomimo że usuwanie odbywa się przy znieczuleniu, pozostaje nam dyskomfort psychiczny, który powoduje, że niekiedy też po prostu boimy się ekstrakcji.
Nie powinniśmy obawiać się zakażeń, ponieważ każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny Toruń musi spełniać wymogi sterylności. Przed wizytą, podczas której dojdzie do usuwania zęba należy porządnie wypocząć, przyjąć wszystkie swoje leki, jakie przyjmowaliśmy dotychczas, a także zjeść lekki, ale kaloryczny posiłek, ponieważ po zabiegu nie można jeść i pić przez co najmniej 2 godziny. Później możemy jeść tylko ciepłe, pokarmy o płynnej konsystencji. Warto przygotować się też na to, że po powrocie do domu, kiedy przestanie działać znieczulenie pojawią się dolegliwości bólowe. Z tego względu dobrze jest mieć pod ręką tabletki przeciwbólowe, które możemy kupić bez recepty. Dobrze też wiedzieć, że choć ciepłe okłady są kojące w bólu, nie należy ich wykonywać gdyż przyczyniają się do większego krwawienia.
Opatrunek, który założy nam dentysta usuwamy po około 40 minutach. Nie powinniśmy również płukać ust po zabiegu. Generalnie tego dnia, kiedy poddajemy się ekstrakcji zęba, najlepiej po prostu uważać na wszystko, co wiąże się z jamą ustną.